Aflyses eller flyttes Folkemødet? Tæt på afgørelse

Foreningen vejer sine ord på en guldvægt, når den forklarer sig sådan:
"Foreningen Folkemødet erkender, at der er stigende usikkerhed om, hvorvidt Folkemødet i juni 2020 kan gennemføres. Vi følger naturligvis situationen tæt, og vi nærmer os et tidspunkt, hvor en aflysning ud fra en samlet vurdering kan blive nødvendig på grund af coronakrisen."
Dog skynder man sig at sige, at man håber, en aflysning ikke bliver nødvendig, for:
"Det er ikke der, vi er lige nu. Vi fastholder den tætte kontakt med myndigheder, og vi følger situationens udvikling nøje."
I forgårs udtrykte Foreningen Folkemødet det sådan:
"Udgangspunktet for vores arbejde lige nu er, at vi fortsat forventer at afholde Folkemødet i uge 24 og fastholder på nuværende tidspunkt alle deadlines."
En mulighed kan være at flytte årets Folkemøde til august efter feriepausen, hvis der i løbet af de næste par uger er begrundet håb om, at coranasmitterisikoen først da for alvor vil være drevet over. Det forventer Sundhedsstyrelsen at kunne give et bedre fingerpeg om i den kommende uge.
Folkemødet er programsat til 11.-14. juni. Det er forhenværende energiminister Jann Sjursen, der er formand for Folkemødet.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Schaldemose: Det er bevidst manipulation at kalde EU-lov for chatkontrol. Det handler om at beskytte vores børn
- Ny kongerunde giver sved på panden hos direktør: Frygter ”børnepolitikken bliver en fløjsag”
- Flere forældre presser fællesskabet af hensyn til deres barn. Det er ikke så underligt


















