1. februar 2023 kl. 08.26
Foreningen for Støtte til Mødre og Børn har fundet sin nye direktør i Maria Blankensteiner. Det skriver foreningen på Linkedin.
Maria Blankensteiner har været ansat i foreningen siden kort før den første nedlukning i pandemien i 2020.
"Hun har i et stærkt samarbejde med bestyrelse og medarbejdere sikret, at Foreningen til Støtte for Mødre og Børn har mere end fordoblet indtjeningen over de seneste tre år, medarbejderstaben er vokset fra 3 til 8 ansatte," siger forperson for bestyrelsen Anders Solbjerg Sørensen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Børn kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Børn
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på
















