
10. december 2024 kl. 11.21
Peter Bartram, afgående formand for Børns Vilkår, stopper i Jyllands-Postens Fond. Det fortæller han i et skriftligt svar til Berlingske.
"Jeg kan bekræfte, at det er besluttet, at jeg i foråret skal stoppe i bestyrelsen," skriver Peter Bartram. Ifølge Berlingske vil han ikke udtale sig yderligere.
Udmeldingen kommer få måneder efter, at Peter Bartram i august vendte tilbage til bestyrelsen efter at være blevet fyret af den tidligere formand, Jørgen Ejbøl. Det viste senere sig, at fyringen var ulovlig og den tidligere forsvarschef genindtrådte i fonden. Men nu står Peter Bartram igen til at miste sin post.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Børn kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Børn
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på
















