Jakob Næsager
Sophie Hæstorp AndersenJakob Næsager bliver konservativ spidskandidat til overborgmesterposten i København

Jakob Næsager (K), børne- og ungdomsborgmester i København, er ved en ekstraordinær generalforsamling i Københavns Konservative Vælgerforening valgt som partiets spidskandidat til kommunalvalget i 2025. Han melder sig ligeledes som kandidat til overborgmesterposten og udfordrer nuværende overborgmester Sophie Hæstorp Andersen (S).
"København er en fantastisk by, men vi har stadig en del udfordringer, som vi skal have løst. Disse udfordringer vil jeg gerne sætte mig for bordende for. Ved det senest valg viste københavnerne, at de vil noget andet end det, der var engang. Derfor mener jeg også, at det er på sin plads at stille sig til rådighed, hvis københavnerne ønsker en ny retning," siger Jakob Næsager.
Konservative vil blandt andet kæmpe for mere metro til københavnerne, bedre parkeringsmuligheder og renere vand i Københavns Havn.
Jakob Næsager har ved to tidligere kommunalvalg været Det Konservatives Folkepartis spidskandidat. Han fik 8.046 personlige stemmer ved kommunalvalget i 2021, hvor partiet blev det tredjestørste parti i Borgerrepræsentationen.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Marie Hansen62 årI dag
Direktør for Folketingets Administration
Søren Brostrøm61 årI dag
Seniorrådgiver for WHO's generaldirektør, fhv. direktør for Sundhedsstyrelsen
Claus Elgaard63 årI dag
Projektleder, Tuba (Terapi og rådgivning for Unge, der er Børn af Alkohol- og stofmisbrugere), fhv. sportsvært på TV 2 og DR

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på












