Bliv abonnent
Annonce
Om  
Mogens Kirkeby
Dan Skjerning
Freddy Hejgaard

Kampvalg: Her er kandidaterne til næstformandsposten i DGI

Åbningsshowet ved DGI's landstævne i Svendborg 2022.
Åbningsshowet ved DGI's landstævne i Svendborg 2022.Foto: Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix
25. oktober 2023 kl. 11.30

Danmarks Gymnastik- og Idrætsforeninger (DGI) skal finde ny næstformand. 

Det sker ved et kampvalg på DGI's årsmøde 4. november i København. 

Der er tre kandidater til posten, som er Mogens Kirkeby, Dan Skjerning og Freddy Hejgaard. Den valgte næstformand skal sammen formand stå i spidsen for idrætsorganisationen, som har 6.660 medlemmer, der i alt repræsenterer 1.77 millioner danskere. 

Læs mere om kandidaterne her.

Mogens Kirkeby

Mogens Kirkeby 

Han sidder i DGI's bestyrelse på tiende år. Til daglig er han præsident i den internationale idrætsorganisation ISCA. 

Dan Skjerning

Dan Skjerning

Han er til daglig regionsrådsmedlem i Region Syddanmark for Socialdemokratiet. Han har ligeledes siddet i DGI's bestyrelse siden 2018. Dan Skjerning sidder i en lang række andre bestyrelser.

Freddy Hejgaard

Freddy Hejgaard

I dag er han partner i investorvirksomheden CVX Ventures. Freddy Hejgaard er blandt andet også indehaver af Kostforedrag.dk, som tilbyder viden om emnet til private, virksomheder og offentlige institutioner. 

DGI skal også afholde valg til hovedbestyrelsen. Kandidaterne er Freddy Hejgaard, Ole Dreyer, Christian Bigom, Laura Vilsbæk, Lars Møller og Preben Duus Hermansen.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026