København viderefører millionbesparelser på børneområdet og låser budgetter

20. september 2023 kl. 05.00
Da den konservative børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager i juni skulle præsentere den historiske principaftale om et to-årigt budget, var det med ordene om at "flere penge til byens børn skal understrege ambitionen om, at vi i København vil være danmarksmestre i børneliv".
Nu viser det sig dog, at et flertal på rådhuset med den nye budgetaftale har aftalt at videreføre en besparelse på 0,75 procent på børneområdet, svarende til 65 millioner kroner om året og samtidig gøre den permanent.
Årets budgetaftale er indgået af Socialdemokratiet, Det Konservative Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Venstre, Liberal Alliance og Dansk Folkeparti.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Børn kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Børn
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Schaldemose: Det er bevidst manipulation at kalde EU-lov for chatkontrol. Det handler om at beskytte vores børn
- Ny kongerunde giver sved på panden hos direktør: Frygter ”børnepolitikken bliver en fløjsag”

















