Kommuner har dækket socialudgifter med penge fra skoler og dagtilbud. Men "det er vi lidt ude af” med ny aftale, siger KL-formand

Borgere med handicap kan med fredagens økonomiaftale ikke længere risikere at få skylden for, at kommunerne må spare på skoler, dagtilbud og ældrepleje for at dække stigende udgifter til det specialiserede socialområde.
Det 3,4 milliarder kroner store løft af kommunernes serviceramme i økonomiaftalen betyder nemlig ifølge KL, at der både er penge nok til at prioritere det specialiserede socialområde og investere i andre velfærdsområder.
Der er i hvert fald nogle borgere med særlige behov, som har følt, at de blev et modsætningsforhold til den borgernære velfærd. Det er jo regnskabsmæssigt korrekt. Men jeg kan fornemme fra dem, at de føler, at det er deres skyld, at man ikke kan have den brede velfærd. Det har været en nødvendig prioritering, og det er sådan det rent økonomisk er foregået. Det er vi lidt ude af nu.
Martin Damm
Formand, KL
Indsigt
Rikke Kvistgaard Laursen45 årI dag
Velfærdsdirektør, Sorø Kommune
Gritt Holm Hedehus55 år22. maj
Direktør, børneorganisationen Viva
Christine Antorini61 år23. maj
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Flere forældre presser fællesskabet af hensyn til deres barn. Det er ikke så underligt
- Dansk Erhverv vil styrke frit valg i dagtilbud. Men vil ikke sige, om man foretrækker rød eller blå stue
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det er med til at forværre rekrutteringskrisen
- Direktør vil have en familiekommission. Men hun frygter, det ikke gør noget ved børnefattigdommen













