Lærere og pædagoger undrer sig over nyt formandskab for Rådet for Børns Læring

Rådet rådgiver børne- og undervisningsministeren om det faglige niveau, den pædagogiske udvikling og undervisningen i folkeskolen og ungdomsskolen.
Rådet rådgiver også om det pædagogiske arbejde med at understøtte alle børns trivsel, udvikling og læring i dagtilbud.
Rådet vurderer skolers og dagtilbuds evne til at bekæmpe negativ social arv, øge integrationen og inkludere børn med særlige behov.
Ud over rådets formandskab består det af medlemmer fra interesseorganisationer på dagtilbuds- og grundskoleområdet, der er udpeget af de indstillingsberettigede organisationer.
Læs listen over alle medlemmer her.
I gruppen på syv personer sidder nu blandt andet et par forskere, en skoleleder og en fagforeningsdirektør.
Til DLF’s og BUPL’s ærgrelse er der dog ikke nogen ”praktiserende” skolelærere eller pædagoger med.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre
- Direktør vil have en familiekommission. Men hun frygter, det ikke gør noget ved børnefattigdommen
- Flere forældre presser fællesskabet af hensyn til deres barn. Det er ikke så underligt
- Dansk Erhverv vil styrke frit valg i dagtilbud. Men vil ikke sige, om man foretrækker rød eller blå stue
















