Om
Alex Vanopslagh
Henrik Dahl
Ole Birk Olesen
Alex Vanopslagh
Henrik Dahl
Ole Birk OlesenLiberal Alliance får ny børneordfører

17. november 2022 kl. 15.50
Efter Liberal Alliances valgsucces med en fremgang fra tre til 14 mandater har Liberal Alliances nye gruppe fordelt ordførerskaber.
Alex Vanopslagh, Henrik Dahl og Ole Birk Olesen fortsætter som henholdsvis politisk ordfører, udenrigsordfører og finansordfører. Samtidig overdrager de en række af deres tidligere ordførerskaber til de nye profiler i folketingsgruppen.
En af dem er den 21-årige Helena Artmann Andresen, som bor i Kolding, hvor hun er opvokset. Hun er lokalforeningsformand for Liberal Alliances Ungdom (LAU), og derudover læser hun på Cepos Akademiet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Børn kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Børn
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Schaldemose: Det er bevidst manipulation at kalde EU-lov for chatkontrol. Det handler om at beskytte vores børn
- Ny kongerunde giver sved på panden hos direktør: Frygter ”børnepolitikken bliver en fløjsag”
- Flere forældre presser fællesskabet af hensyn til deres barn. Det er ikke så underligt
















