En stor kæmper for en pædagogik med kærlighed er død.
Der er visse mennesker og kollegaer, som man møder under sit arbejde, og måske endda kun eller primært via korrespondancer, som træder frem på en lysende og personligt nærværende måde. Som taler de fra et sted, der er tættere på hjertet, end vi i vores hverdag normalt er – især når vi er på arbejde.
Sådanne mennesker bliver en ven. Sådan et var og er i vores hjerte nu professor emeritus i småbørnspædagogik Stig Broström, der nu er afgået ved døden.
Vi har udgivet to antologier sammen med Stig: "Mod i pædagogikken"(2022) og "Pædagogik med kærlighed’"(2024). Vi sad begge med i redaktionen, men det var Stig, der var hjertet i redaktionen. Begge bøger var hjertesager for ham.
Særligt husker vi ham for hans både generøst omfavnende og humoristiske tone i vores faglige dialoger og diskussioner, og hvilken faglig dybde og engagement og igen kærlighed til sagen han stod for. Hans sag var pædagogik, småbørnspædagogik, eller rettere, hvordan vi voksne mennesker – forældre, søskende, familie, pædagoger, forvaltere og politikere – bedst kan tage vare på disse "nytilkommere" på denne jord.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Schaldemose: Det er bevidst manipulation at kalde EU-lov for chatkontrol. Det handler om at beskytte vores børn
- Ny kongerunde giver sved på panden hos direktør: Frygter ”børnepolitikken bliver en fløjsag”
- Flere forældre presser fællesskabet af hensyn til deres barn. Det er ikke så underligt



















