30. maj 2023 kl. 15.00
Oxfam Danmark har hentet en ny kommunikation- og kampagnechef til organisationen i form af Signe Alsøe, som træder til med mere end 12 års erfaring fra NGO-branchen.
Hun kommer fra en stilling som kampagnechef i Red Barnet, hvor hun arbejdede med at mobilisere kampagner og samtænke kommunikation, fundraising og politisk engagement. Inden da besad hun en lignende stilling i Unicef.
Signe Alsøe er på trods af mange år i en NGO ikke færdig med at kæmpe for forandringer.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Børn kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Børn
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Schaldemose: Det er bevidst manipulation at kalde EU-lov for chatkontrol. Det handler om at beskytte vores børn
- Ny kongerunde giver sved på panden hos direktør: Frygter ”børnepolitikken bliver en fløjsag”
- Flere forældre presser fællesskabet af hensyn til deres barn. Det er ikke så underligt



















