
Nyborg Kommune får en ny chef for Social- og Familieafdelingen, efter at den tidligere chef, Iben Hansen, i november opsagde sin stilling efter 11 måneder.
Valget er landet på Charlotte Jensen, der kommer fra en stilling som chef for Børn- og Familierådgivningen i nabokommunen Odense.
Det skriver Nyborg Kommune i en pressemeddelelse.
Charlotte Jensen har samlet 12 års erfaring som kommunal leder fra Odense Kommune og Langeland Kommune. Hun har en baggrund som socialrådgiver og en diplomuddannelse med fokus på udsatte børn og unge.
Social- og Familieafdelingen i Nyborg Kommune har været udsat for et stort pres siden december 2023, hvor en ekstern rapport fra revisionsfirmaet BDO viste, at afdelingen har begået fejl i flere hundrede børnesager. Det skriver Fyens Stiftstidende.
"Jeg er naturligvis bevidst om den bevågenhed, der er på social- og familieområdet – men jeg hæfter mig også ved, at der er en stor drivkraft efter at udvikle og sammen komme i mål med de ambitiøse planer, der allerede er sat i gang", lyder det fra Charlotte Jensen i pressemeddelelsen.
Charlotte Jensen starter i stillingen som chef for Social- og Familieafdelingen, som har knap 300 medarbejdere, 1. april 2025.
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Kommunalpolitiker om DR-dokumentar: Ressourcesvage forældre har også omsorg at give
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Mens behovet for pædagoger stiger, forlader stadig flere faget



















