
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Selv om valgkampen ikke formelt er i gang, flyder milliarddyre forslag i et omfang, som må udfordre Socialdemokratiet og partiets planer om at ændre pensionssystemet.
Senest har SF's Pia Olsen Dyhr krævet store bededag genindført som fridag, og de færreste politikere tør sige kategorisk nej.
Socialdemokratiet har lanceret et folkeskoleudspil til fem milliarder kroner, der dog ikke skal finansieres af råderummet men betales på anden og indtil videre ukendt vis.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Børn kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Børn
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på
















