SVM-regering flytter penge fra børnetilskud over i ny pulje: "Det skaber mere usikkerhed for børnefamilier"

Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
14. december 2022 kl. 16.00
Den nye SVM-regering dropper det midlertidige børnetilskud.
”De midler (300 millioner kroner, red.), der ellers skulle være brugt på det midlertidige børnetilskud i 2023, vil blive afsat som en pulje til økonomisk udsatte børnefamilier og indgå i den foreslåede inflationshjælp," lyder det i regeringsgrundlaget Ansvar for Danmark.
Med andre ord er det omstridte tilskud fra aftalen om et nyt kontantshjælpssystem fra i sommer forbi.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Børn kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Børn
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på















