
Liberal Alliances tidligere undervisningsminister Merete Riisager vil i Folketinget igen.
Torsdag aften blev hun valgt som kandidat på et møde i partiet, hvor Liberal Alliance skulle opstille folketingskandidater i Københavns Storkreds til næste valg.
Ole Birk Olesen er dog fortsat kredsens spidskandidat.
"Danmark er bygget på borgerlige, liberale værdier, og de er under pres. Der vil jeg gerne være med til at kæmpe den kamp," siger Merete Riisager.
Ifølge den tidligere minister har Liberal Alliances partiformand, Alex Vanopslagh, opfordret hende til at genopstille, skriver Ritzau.
Ifølge Altingets seneste mandatprognose står Liberal Alliance til at få to mandater i Københavns Storkreds.
Ole Birk Olesen er fortsat kredsens spidskandidat, oplyser kredsbestyrelsen til Altinget torsdag aften.
Merete Riisager blev valgt ind på en fjerdeplads efter Ole Birk Olesen, Mads Strange og Alexander Ryle.
Aktiv debattør
Merete Riisager var i perioden fra 2011 til 2019 folketingsmedlem for Liberal Alliance, mens hun var undervisningsminister i VLAK-regeringen fra 2016 til 2019.
I 2018 meddelte hun, at hun ikke ville genopstille til folketingsvalget, der blev afholdt året efter. Siden da har hun blandt andet været direktør i Dansk Svømmeunion og udgivet debatbogen 'Selvbyggerbørn'.
Pausen fra politik og Liberal Alliance varede dog ikke andet end nogle år. I 2024 vendte hun nemlig tilbage til partiets kontor på Christiansborg i en stilling som seniorrådgiver.
I det seneste år har Merete Riisager været meget aktiv som debattør om emner som børn og skole på sociale medier som Facebook og LinkedIn.
Hun er oprindelig uddannet cand.mag. i pædagogik fra Københavns Universitet.
Som folketingsmedlem var hun i sin tid opstillet i Fyns Storkreds.
Før Liberal Alliance var Merete Riisager medlem af Det Radikale Venstre.
-- Artiklen er opdateret torsdag aften med resultatet af afstemningen --




















