Bliv abonnent
Annonce

Unge skal rådgive skatteministeren om gaming og gambling i nyt Ungespilpanel

Jeppe Bruus (S) besøgte torsdag Ungdommens Folkemøde i Valbyparken i København. Han opfordrede unge til at komme med input til regulering af gaming og gambling.
Jeppe Bruus (S) besøgte torsdag Ungdommens Folkemøde i Valbyparken i København. Han opfordrede unge til at komme med input til regulering af gaming og gambling.Foto: Altinget
8. september 2023 kl. 05.00

Ikke få unge mænd og drenge rækker hånden op, da skatteminister Jeppe Bruus (S) fra hovedscenen Ølkassen på Ungdommens Folkemøde spørger publikum, om de synes, det er sjovt at gamble.

Selvsamme unge inviterer Jeppe Bruus til at deltage i nyt Ungespilpanel, der skal rådgive skatteministeren om gaming, gambling, og hvordan man kan undgå, at det ene fører til det andet.

Loot boxes, FIFA-packs og Counter Strike-cases er nogle af de gamblelignende elementer fra gamingverdenen, som skatteministeren vil have de unge til at hjælpe ham med at finde hoved og hale i:

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026