Velfærdsoverblikket: Afslutningsdebat i Folketinget og høring om anbringelser af grønlandske børn

23. maj 2022 kl. 05.00
Godmorgen og velkommen til denne uges velfærdsoverblik.
På grund af Kristi Himmelfart er velfærdsugen en smule kortere, men til gengæld er ugens tre første dage fyldt med aktiviteter.
I denne uge er der nemlig både mulighed for at høre den traditionsrige afslutningsdebat i Folketinget og blive klogere på det akademiske arbejdsmarked til Djøf Festival 2022. Samtidig byder ugen på endnu et KL-forum samt en høring om anbringelsen af grønlandske børn.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Børn kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Børn
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Schaldemose: Det er bevidst manipulation at kalde EU-lov for chatkontrol. Det handler om at beskytte vores børn
- Ny kongerunde giver sved på panden hos direktør: Frygter ”børnepolitikken bliver en fløjsag”
- Flere forældre presser fællesskabet af hensyn til deres barn. Det er ikke så underligt

















