Bliv abonnent
Annonce

Folketingets nye ombudsmand vil være mere synlig. Han vil rejse ud, hvor det gør ondt

Christian Britten Lundblad er netop tiltrådt som Folketingets Ombudsmand. Han kommer fra en stilling som retspræsident i Retten på Frederiksberg. 
Christian Britten Lundblad er netop tiltrådt som Folketingets Ombudsmand. Han kommer fra en stilling som retspræsident i Retten på Frederiksberg. Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget

“Du må glæde dig til at møde ham nu.”

Sætningen falder, da jeg er ved at være til vejs ende i en af mine mange baggrundssnakke om Folketingets nye ombudsmand Christian Britten Lundblad.

Og kilden har ret.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026