Lidegaard: Energiforhandlinger på fire uger

Efterårets forhandlinger om en nyt energiforlig kommer til at foregå i lyntempo.Det er rigtigt, at vi gerne vil gå lidt længere end VK-regeringen på energibesparelser og vind - men ikke dramatisk meget mere.
Martin Lidegaard (R)
Klimaminister
Klimaminister Martin Lidegaard (R) forventer således først at kunne indkalde Folketingets partier til forhandlinger i midten af november, men han har ikke desto mindre fortsat som ambition at nå en aftale inden jul.
Det siger han i dag i et interview med Altinget | Energi & Klima.
"Lige nu arbejder vi på fuld tryk i regeringen med at klappe et forhandlingsoplæg af. Samtidig går jeg naturligvis og lytter til, hvad de forskellige partier siger, hvor de er henne, og hvad det er, der betyder noget for dem. Jeg regner med, at vi kan påbegynde forhandlinger medio november, og så holder jeg ellers i øvrigt kalenderen fri i de sidste to uger af november," siger Martin Lidegaard.
- Alternativets nye grønne håb: “Det er sådan lidt 2008 at tale om at løse klimakrisen. Det kan man ikke”
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Topøkonom advarer mod hurtige ”lappeløsninger” på høje benzinpriser
- Handler krigen i Iran om energi?
- Energikæmpe med appel til ny regering: Udfas alle gasfyr senest i 2035
Nyhedsoverblik

Dan Jørgensen opfordrer europæerne til at arbejde hjemme

Ny energikrise får europæiske ledere til at kræve grønne forringelser

Sverige truer med at kappe energikabler til Danmark

Dan Jørgensen blev overhalet af virkeligheden inden stort udspil. Nu presser lande på for billigere strøm her og nu




















