Bliv abonnent
Annonce
Anmeldelse af 
Malthe Munkøe

5 A’er: Denne bog er en mesterlig gennemgang af stormagternes dilemmaer i den digitale verden

<i>Digital Empires</i>' opdeling af en henholdsvis kinesisk, amerikansk og europæisk måde at regulere det digitale på er lærerig men også forsimplende, skriver&nbsp;Malthe Munkøe.
Digital Empires' opdeling af en henholdsvis kinesisk, amerikansk og europæisk måde at regulere det digitale på er lærerig men også forsimplende, skriver Malthe Munkøe.Foto: Matt Rourke/AP/Ritzau Scanpix

Digital Empires - The global battle to regulate technology
Anu Bradford
Oxford University Press, 352 sider, udkom 26. september 2023

 

Med ChatGPTs fremkomst blev det i 2023 endnu engang demonstreret, hvor transformativ ny teknologi kan være.

Det blev også tydeliggjort, at den teknologiske udvikling ofte skaber et pres for et modsvar i form af nye regler, og således endte både EU og USA med i slutningen af året at udstikke hver deres regelsæt for anvendelsen af kunstig intelligens.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026