
2. januar 2025 kl. 13.06
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Julen er overraskelsernes tid.
For mig var den største overraskelse, da jeg hørte fra bekendte i mediebranchen, at min kone og jeg er kristne. Ikke bare sådan nogle kedelige kulturkristne, der besøger kirken ved begravelser og juleaften; næ, vi er syvendedags-adventister.
Nu spørger du måske, hvad Syvende Dags Adventistkirken er? Det gjorde jeg også
Det er, måtte vi forstå, et rygte, der cirkulerer i dele af mediebranchen, hvor flere af vores bekendte havde hørt det. En kunne sågar fortælle, at jeg mindst en gang er blevet vraget som deltager i et tv-program, fordi jeg jo var adventist.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Etik og Tro kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Etik og Tro
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Som ny kirkeordfører vil Mads Fuglede styrke kristendommens rolle i samfundet
- Idéhistoriker: Debatten om danskhed er for alvorlig til at affeje som nationalistisk tågesnak
- Kunstner om koranloven: Kujonerne i Folketinget tør ikke fjerne det ukrudt, de selv har plantet
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt

















