
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
I bagklogskabens skarpe lys er vi alle enige. Og lige om lidt vil kraftig afstandtagen til Israel kunne spores over hele den politiske linje.
Vi vil sige, at nu er alting så gedigent præsenteret og dokumenteret så overvældende og entydigt, at man ikke længere kan opretholde støtte til Israels militære fremfærd uden at fremstå som nogen, der stadig insisterer på, at jorden er flad.
Men når først folkedrabet er blevet historie, og fordømmelsen af Israel er blevet politisk korrekt, er det for nemt og for sent at melde, at man er på retfærdighedens side.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Etik og Tro kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Etik og Tro
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Jeg rejste til Ungarn og kom hjem med det håb, som vores tid kalder på
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Idéhistoriker: Debatten om danskhed er for alvorlig til at affeje som nationalistisk tågesnak
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa


















