
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Torsdag kom det frem i Wall Street Journal, at Trump-administrationen har beordret de amerikanske efterretningstjenester til at øge deres indsats i Grønland. Det gælder blandt andet CIA, NSA og DIA.
Metoderne omhandler ifølge avisen satellitovervågning, indhentning af kommunikation og menneskelige kilder. Dermed omfatter indsatsen også tjenesten National Geospatial Intelligence Agency (NGA), der står for satellitovervågning.
Indsatsen er ikke en modforholdsregel over for eventuelle russiske og kinesiske aktiviteter. Det handler om grønlandske forhold. Ifølge avisen er det blandt andet at identificere grønlændere og danskere, der vil fremme Trumps interesse i at overtage kontrollen med Grønland.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Etik og Tro kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Etik og Tro
Indsigt

Rosa Lund spørger Peter HummelgaardBør politiet sigte personer, der har forsøgt at tage deres eget liv?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
Louise Brown spørger Morten DahlinHvordan skrider tilsynssagen vedrørende Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige frem?Besvaret
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- Veteran til Søren Gade: Hvor kan jeg returnere min medalje for sårede i tjeneste?
- Færøsk forsker: Så fantastisk er det altså heller ikke at være dansk
- Støjberg og Vanopslagh nedtoner stridigheder med V: "Vi har ét ultimativt krav, og det er en blå statsminister"
















