Bliv abonnent
Annonce
Kommentar af 
Jacob Kaarsbo

Jacob Kaarsbo efter spionage-sag: En amerikansk invasion af Grønland er ikke utænkelig

Den mest nærliggende mulighed er at flyve en lille specialoperationsstyrke til Nuuk i ly af natten for at overtage kontrollen med de strategiske lokationer, skriver Jacob Kaarsbo.
Den mest nærliggende mulighed er at flyve en lille specialoperationsstyrke til Nuuk i ly af natten for at overtage kontrollen med de strategiske lokationer, skriver Jacob Kaarsbo.Foto: Evan Vucci/AP/Ritzau Scanpix

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Torsdag kom det frem i Wall Street Journal, at Trump-administrationen har beordret de amerikanske efterretningstjenester til at øge deres indsats i Grønland. Det gælder blandt andet CIA, NSA og DIA.

Metoderne omhandler ifølge avisen satellitovervågning, indhentning af kommunikation og menneskelige kilder. Dermed omfatter indsatsen også tjenesten National Geospatial Intelligence Agency (NGA), der står for satellitovervågning.

Indsatsen er ikke en modforholdsregel over for eventuelle russiske og kinesiske aktiviteter. Det handler om grønlandske forhold. Ifølge avisen er det blandt andet at identificere grønlændere og danskere, der vil fremme Trumps interesse i at overtage kontrollen med Grønland.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026