Konservative vil forbyde hadprædikanter at rejse til Danmark for evigt

13. januar 2025 kl. 05.00
Såkaldte hadprædikanter skal ikke kunne vende tilbage til Danmark efter blot to års udelukkelse.
Det mener Brigitte Klintskov Jerkel fra Konservative, som har fremsat et beslutningsforslag om at stramme reglerne for, hvor længe udenlandske statsborgere, der har begået alvorlige forbrydelser, skal blive på en sanktionsliste, før de igen kan rejse ind i Danmark.
Ifølge den konservative integrations- og udlændingeordfører giver de nuværende regler ikke tilstrækkelig beskyttelse mod personer, der har begået alvorlige lovovertrædelser i udlandet, og som senere ønsker at vende tilbage til Danmark.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om Etik og Tro fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Etik og Tro
Indsigt

Rosa Lund spørger Peter HummelgaardBør politiet sigte personer, der har forsøgt at tage deres eget liv?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
Louise Brown spørger Morten DahlinHvordan skrider tilsynssagen vedrørende Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige frem?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat















