Troels Lund: Vi kan først levere på Nato-krav i midten af 2030'erne

Der kommer til at gå rigtig, rigtig lang tid før Danmark kan leve op til de såkaldte styrkemål, som Nato har udstukket til os. Sådan lyder meldingen fra fungerende forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V).
For selvom SVM-regeringen lægger op til at tilføre 143 milliarder kroner til det danske Forsvar og bringe det danske forsvarsbudget op på varigt at udgøre mindst to procent af bruttonationalproduktet, så kommer den militære effekt til at lade vente på sig.
”Det er ikke nogen hemmelighed, at vi har et kæmpe efterslæb, da vi i gennem mange, mange år med skiftende regeringer ikke har prioriteret at nå to procents-målsætningen. Derfor skal vi et godt stykke ind i den kommende forligsperiode, inden vi kommer til at kunne levere på det. Så det er realistisk set først i midten af 2030'erne, at vi kan levere på alle de styrkemål, som Nato har stillet,” sagde Troels Lund Poulsen, da han tirsdag formiddag fremlagde SVM-regeringens udspil til et nyt 10-årigt forsvarsforlig.
Indsigt
Marie Hansen62 årI dag
Direktør for Folketingets Administration
Ida Donkin40 år5. juni
Næstformand for Det Etiske Råd, ph.d. og læge, Rigshospitalet
Eske Willerslev55 år5. juni
Direktør, Lundbeck Fondens GeoGenetics Centre, DNA-forsker og professor, University of Cambridge, medlem, Eventyrenes klub, The National Academy of Sciences USA

Rosa Lund spørger Peter HummelgaardBør politiet sigte personer, der har forsøgt at tage deres eget liv?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
Louise Brown spørger Morten DahlinHvordan skrider tilsynssagen vedrørende Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige frem?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat











