
Kristendemokraterne har en ny kampagnechef på plads.
Og her bliver det Jesper Gisli, der med egne ord skal være med til at genrejse partiet.
Det skriver han i et opslag på LinkedIn.
"KristenDemokraterne skal ud at larme og sætte dagsordener og ikke mindst give svar og håb," skriver han blandt andet i opslaget.
Han fortæller derudover, at han har fået tilbud fra andre brancher. Hvilke brancher der er tale om, uddyber han ikke.
Men det er ikke første gang, at han stifter bekendtskab med at arbejde med dansk politik.
For Jesper Gisli har en fortid i en række forskellige partier. Han har været medlem af landsledelsen hos SF, presseansvarlig for Rasmus Jarlovs folketingskampagne og nyhedschef for Dansk Folkeparti.
Han kommer fra en stilling som redaktør på TV 2 Kosmopol. Før det var han pressechef for Musik i Lejet.
Han er uddannet pædagog fra Roskilde Pædagogseminarium.
Omtalte personer
Indsigt
H.M. Kong Frederik André Henrik Christian58 år26. maj
Konge af Danmark, greve af Monpezat
Annette Brounbjerg Bennedsgaard57 år27. maj
Områdeleder, Folkekirkens viden og uddannelsescenter.
Line Henriette Lyng Reinvang53 år27. maj
Korleder ved Helligåndskirken, København og organist, Mørdrup Kirke, Espergærde

Rosa Lund spørger Peter HummelgaardBør politiet sigte personer, der har forsøgt at tage deres eget liv?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
Louise Brown spørger Morten DahlinHvordan skrider tilsynssagen vedrørende Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige frem?Besvaret














