Bliv abonnent
Annonce

Én ud af tre svine- og kvægbesætninger har problemer med dyrevelfærden: Her er fem nedslag fra statens nye kontrolrapport

Fødevarestyrelsens seneste kontrol viser, at 33 procent af svinebesætningerne – altså cirka en tredjedel – har problemer med at overholde reglerne for god dyrevelfærd.
 
Fødevarestyrelsens seneste kontrol viser, at 33 procent af svinebesætningerne – altså cirka en tredjedel – har problemer med at overholde reglerne for god dyrevelfærd.  Foto: Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix
1. juni 2022 kl. 04.00

En tredjedel af Fødevarestyrelsens kontrolbesøg på de danske svine- og kvægbesætninger gav anledning til sanktioner, mens en målrettet kontrolkampagne har vist ”utilfredsstillende” resultater.

Sådan lyder et par af nedslagene i Fødevarestyrelsens nye og længe ventede ”Dyrevelfærdsrapport 2021”, der bygger på resultater fra dyrevelfærdskontrollen i 2020.

Rapporten fungerer som en årlig status på, hvordan reglerne efterleves på dyrevelfærdsområdet, og kontrollerer både velfærden på landbrugets besætninger, i dyretransporten og på slagterierne.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026