Landbruget ryster på hovedet over vismændene

Blandt andet kreditklemmen, som gør det svært for landmændene at låne penge til investeringer. Derfor har vi for fjerde år i træk faldende nettoinvesteringer i dansk landbrug, og det slider på den langsigtede konkurrenceevne.
Henrik Zobbe
Direktør for Fødevareøkonomisk Institut
Den danske konkurrenceevne har det overordnet set godt, og derfor er der ikke behov for politiske initiativer, som kan være med til at sænke lønniveauet eller produktionsomkostningerne.
Det var en af hovedkonklusionerne, da Det Økonomiske Råd tirsdag præsenterede sin forårsrapport om Danmarks økonomi.
Selv om de danske lønninger er steget mere end produktiviteten gennem de seneste 10-15 år, er det ikke et tegn på, at de danske virksomheder har dårligere konkurrencevilkår end deres konkurrenter i de omkringliggende lande. Det skyldes, at værdien af de produkter, der bliver produceret, også er steget. Det har styrket eksporten, og derfor er der ifølge de økonomiske vismænd ”ikke belæg for at konkludere, at danske virksomheder i disse år generelt har en dårligere konkurrenceevne”.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat













