Eva Kjer vil fremskynde GPS i dyretransporter

Vi bakker helt klart GPS-løsningen op. Det er det eneste, der virker. Men hvis det skal blive en succes, så er det også en forudsætning, at der er flere ressourcer med, så overvågningen kan bruges til noget.
Kristen Touborg
Fødevareordfører for SF
"Det er næsten ikke til at holde ud at sidde her og tale om dyretransporter hver onsdag!"
Frustrationen var tydelig hos Venstres medlem af Folketingets fødevareudvalg Britta Schall Holberg, da udvalget endnu engang havde kaldt fødevareminister Eva Kjer Hansen (V) i samråd og endnu engang ønskede en redegørelse for, hvorfor endnu en transport af dyr ikke havde fulgt reglerne.
Men der var ingen vej udenom for hverken Britta Schall Holberg eller Eva Kjer Hansen. Denne gang skulle ministeren forklare udvalget, hvordan det var muligt for svinetransportør Peter Ottesen på Fyn at snyde med datoerne i logbøgerne for en transport af kvier til Rusland i februar i år, når der samtidig var givet eksportstøtte til foretagendet.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Da Mette Frederiksen lukkede hendes minkfarm, vidste nyvalgt M-politiker, at hun var nødt til at gå ind i politik
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april











