Benhård folketingsdebat om fødevarekrisen
Hvor dum kan man være? Der er ikke grænser for, hvor mange fejlagtigheder der er i fru Inger Støjbergs indlæg.
Mogens Lykketoft
Udenrigsordfører (S)
Luften var tyk af beskyldninger om både hykleri og dumhed mellem partierne, da en hasteforespørgsel om den globale fødevarekrise var på dagsordnen i Folketinget onsdag i sidste uge.
Enhedslisten, SF, Socialdemokraterne, Det Radikale Venstre, Ny Alliance og de to løsgængere Pia Christmas-Møller og Gitte Seeberg var således voldsomt utilfredse med, at regeringen og Dansk Folkeparti ikke ville binde sig til en hurtig forøgelse af fødevarebistanden til ulandene samt skrotte EU's mål om brug af biobrændstoffer, sådan som partierne ønskede:
"Hvor dum kan man være? Der er ikke grænser for, hvor mange fejlagtigheder der er i fru Inger Støjbergs indlæg. Det, vi mangler hos regeringen, er handlekraft, det er offervilje, så vi undgår, at der er flere gange 20 mio. mennesker, som dør af sult," sagde en ophidset Mogens Lykketoft (S) bl.a.
- Nogle af landets største svineproducenter slipper udenom EU-kontrol med dyrevelfærd
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling














