Landbruget vil være en del af klimaløsningen

Det er essentielt, at landbruget og fødevareproduktionen direkte er en del af de nuværende forhandlinger om både klimaforandringer, klimatilpasning og reduktioner.
Eva Kjer Hansen (V)
Fødevareminister
Verden har to store problemer. Sult og CO2. Og landbruget er en del af løsningen på begge problemer. Det var hovedpointen fra fødevareminister Eva Kjer Hansen (V) til et arrangement under COP15 med titlen "Klimaforandring og fødevaresikkerhed", som det danske fødevareministerium var vært for sammen med FN's fødevare- og landbrugsorganisation, FAO.
Derfor skal klima for fremtiden tænkes endnu mere ind i landbrugsproduktionen, forklarede fødevareministeren, som var vært ved arrangementet.
"Det er essentielt, at landbruget og fødevareproduktionen direkte er en del af de nuværende forhandlinger om både klimaforandringer, klimatilpasning og reduktioner," sagde hun og tilføjede parolen "ingen fødevaresikkerhed uden klimasikkerhed".
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat













