Regeringen skifter kurs på vandpumpet kød

14. april 2010 kl. 23.50
Jeg vil gerne være med til at overveje, om vi skal finde en anden terminologi. Men det er vigtigt ikke at udskifte noget som helst, før vi kender alle konsekvenserne.
Henrik Høegh (V)
Fødevareminister
Fødevareminister Henrik Høegh (V) er nu klar til at se på, om neutralmarinade skal hedde noget andet.
Oppositionen har i lang tid presset på for at få regeringen til at ændre navnet, fordi man mener, at det er vildledende. Kød skal i dag mærkes som neutralmarineret, hvis det er pumpet med vand og protein.
Ministerens melding kommer efter, at DF's fødevareordfører René Christensen i sidste uge åbnede op for at finde et andet navn.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
- Nogle af landets største svineproducenter slipper udenom EU-kontrol med dyrevelfærd
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april












