Connie HedegaardConnie Hedegaard ny formand for Concito
Medlemmerne i den grønne tænketank Concito har torsdag valgt den tidligere EU-kommissær og minister Connie Hedegaard som ny bestyrelsesformand.
”Jeg er glad for at få muligheden for at bidrage til Concitos vigtige arbejde. Vi har brug for en stærk og uafhængig klimastemme, der med dyb faglig viden går i konstruktiv dialog med beslutningstagere, virksomheder og andre interessenter om at identificere de bedste og mest holdbare løsninger i den grønne omstilling. Jeg vil bestræbe mig på at bringe min erfaring og viden ind i arbejdet og ser frem til sammen med den øvrige bestyrelse og sekretariatet at bringe Concito endnu videre,” udtaler Connie Hedegaard i en pressemeddelelse.
Hun afløser Anders Eldrup, der har været fungerende formand siden juni 2015, hvor Stine Bosse trådte tilbage som formand. Eldrup fortsætter i bestyrelsen, men er glad for at give roret videre:
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Nu støtter blå partier Løkkes griseidé. Men den lyder som bluff
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Hvis den nye regering vil redde havet, kan den begynde med dette vigtige forbud
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”












