Bliv abonnent
Annonce

Alt for mange frivillige juleaften

Danskerne står i kø for at dele julemad ud til de udsatte den 24. december. Mange frivillige bliver afvist og må blive hos familien.
Danskerne står i kø for at dele julemad ud til de udsatte den 24. december. Mange frivillige bliver afvist og må blive hos familien.
15. december 2008 kl. 13.37

Vi har brug for hjælp hele året, men ikke juleaften.

Johan Petersen
Daglig leder af Maria-tjenesten

Mange danskere må ufrivlligt spise julemaden sammen med familien. For hjælpeorganisationerne melder om alt for stor efterspørgsel på at arbejde frilligt for landets socialt udsatte juleaften.

Sidste år måtte Frelsens Hær sige nej tak til 150, skriver FoodCulture. Og både Kirkens Korshær og Frelsens Hær oplyser, at de allerede inden den 1. december havde alle de nødvendige frivillige.

Stadig brug for frivillige hænder
Men de hjælpeglade danskere kan sagtens få lov til at arbejde frivilligt resten af året. Her mangler der nemlig stadig hænder, siger organisationerne samstemmigt.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026