Bliv abonnent
Annonce
Om  
Heléne Gunnarson

Arla Foods bestyrelse får ny næstformand

29. juni 2018 kl. 10.52

I slutningen af maj blev det annonceret, at Jan Toft Nørgaard i starten af juli ville overtage formandsposten i Arla Food amba. I samme ombæring meddelte koncernen, at en ny næstformand også var lige på trapperne.

Nu har de løftet sløret, og det bliver svenske Heléne Gunnarson, der skal være næstformand. Det skriver Arla i en pressemeddelelse

"Jeg er beæret over at være Arla Foods' nye næstformand. Jeg ser frem til at fortsætte vores arbejde med at styrke Arlas position til gavn for alle 11.200 andelshavere i alle syv lande," siger Heléne Gunnarson i pressemeddelelsen.

Hun har igennem de sidste ti år været en del af bestyrelsen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026