Tidligere minkavlere sagsøger staten for brud på menneskerettighederne

Statsminister Mette Frederiksen holder pressemøde i Statsministeriet 1. juli 2022 i forbindelse med, at minkkommissionen har fremlagt deres konklusioner om forløbet med påbuddet om at aflive alle mink.
Foto: Ólafur Steinar Rye Gestsson/Ritzau Scanpix27. oktober 2022 kl. 14.39
Tre tidligere minkavlere stævner Fødevarestyrelsen gennem Bæredygtigt Landbrug for deres påbud i november 2020 om, at alle mink i Danmark skulle aflives. Påbuddet var ikke blot ulovligt, men potentielt en krænkelse af Den Europæiske Menneskerettighedskonvention.
Det oplyser Bæredygtigt Landbrug i en pressemeddelelse.
”Det er velkendt i offentligheden, at påbuddet var ugyldigt på grund af manglende lovhjemmel. Mindre velkendt er det, at indgrebet formentlig udgør en krænkelse af Den Europæiske Menneskerettighedskonvention,” udtaler Bæredygtigt Landbrugs chefjurist Nikolaj Schulz om sagen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Moderaternes akavede griseforslag lyder som bluff
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Lokale Fødevarer Danmark: Vi har brug for en national madstrategi












