Bliv abonnent
Annonce
Om  
Hans Aarestrup

Bæredygtigt Landbrugs direktør bliver direktør for Dansk Svineavl

7. januar 2022 kl. 11.35

Hans Aarestrup har fratrådt sin stilling som direktør for Bæredygtigt Landbrug for i stedet at overtage direktørstillingen i Dansk Svineavl.

Det skriver Bæredygtigt Landbrug i en pressemeddelelse.

”Fra 1993 til 2016 var jeg en del af svinebranchen. Da jeg tog springet væk, troede jeg egentlig aldrig, at jeg skulle vende tilbage. Men da denne mulighed bød sig, kunne jeg godt mærke, at det var det, jeg havde lyst til”, udtaler Hans Aarestrup i pressemeddelelsen.

Hans Aarestrup har tidligere været direktør for netop Dansk Svineavl. En stilling, han fratrådte, da blev direktør for Bæredygtigt Landbrug.

Det er endnu uvist, hvem der overtager posten som direktør for Bæredygtigt Landbrug.

Hans Aarestrup er uddannet agronom og har tidligere arbejdet i svinebranchen, blandt andet som svineproduktionskonsulent i Aalborg og Holstebro.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026