Chr. Hansen og Novozymes fusionerer

Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
12. december 2022 kl. 09.11
De danske biotech-virksomheder Chr. Hansen og Novozymes vil rykke sammen til en virksomhed. Det fremgår i en meddelelse til fondsbørsen ifølge DR.
Både Chr. Hansen og Novozymes er en del af det ledende danske aktieindeks, C25, og gennemføres sammenlægningen vil de to virksomheder få en samlet årlig omsætning på 26 milliarder kroner.
De to biotech-virksomheder har flere berøringsflader og er begge underleverandører af ingredienser som enzymer og bakterier i adskillige af de samme brancher.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"
- Socialdemokraternes grønne selvopgør












