Bliv abonnent
Annonce

Danish Crown lukker slagteri i Sæby — omkring 800 mister jobbet

Danish Crown lukker deres slagteri i Sæby, hvor op mod 800 medarbejdere står til at miste deres job. 
Danish Crown lukker deres slagteri i Sæby, hvor op mod 800 medarbejdere står til at miste deres job. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
20. april 2023 kl. 10.26

Slagterigiganten Danish Crown har svunget hammeren over deres slagteri Sæby, som bliver lukket. Omkring 800 medarbejdere på det nordjyske slagteri forventes at blive fyret. 

Det skriver koncernen i en pressemeddelelse. 

Danish Crown kalder selv den forestående lukning af slagteriet i Sæby for en "nødvendig omstrukturering". Årsagen til omstruktureringen er, at slagterigiganten har oplevet "et markant fald i antallet af grise til slagtning i Danmark". På ugebasis er antallet af grise til slagtning faldet med 10 procent. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026