Asger Krogsgaard
Erik Michael BredholtDanish Crown vælter formand og vælger en ny

Torsdag aften stod det klart. Formand Erik Bredholt havde ikke længere bestyrelsens opbakning.
Efter 12 år på posten som formand trak han sig med øjeblikkelig virkning fra både formandskabet og bestyrelsen.
Formandsopgøret er resultatet af en voldsom intern debat om Danish Crowns fremtid og ledelsesmodel.
Tidligere på ugen gav Erik Bredholt et interview til Finans.dk, hvori han blandt andet foreslog at sammenlægge Danish Crowns bestyrelser i andelsselskabet og aktieselskabet.
Siden da har en stor gruppe andelshavere i Danish Crown offentlige opfordret Bredholt til at fratræde som bestyrelsesformand, og flere bestyrelsesmedlemmer kritiserede i medierne Bredholts forslag.
Torsdag aften måtte Bredholt så tage den ultimative konsekvens og trække sig.
”I min tid i både Danish Crowns repræsentantskab og bestyrelse har det altid været centralt for mig at tage de rigtige beslutninger for Danish Crown. Men nu var samarbejdet i bestyrelsen kørt fast, og så er det rigtige for Danish Crown, at jeg udtræder med øjeblikkelig virkning,” udtaler den nu tidligere formand.
Formelt var valget om at trække sig fra formandsposten altså Erik Bredholts eget.
Ny formand
Ved samme bestyrelsesmøde blev Asger Krogsgaard valgt som ny formand for Danish Crown og Bredholts efterfølger.
Asger Krogsgaard har i en årrække været næstformand i Danish Crowns bestyrelse. Han ser nu frem til få styr på Danish Crowns ledelsesmodel.
”For mig og den øvrige bestyrelse er det vigtigt, at vi følger den kurs, der er lagt og får ro om selskabet og til arbejdet med at finde den fremtidige ledelsesmodel for Danish Crown,” udtaler Asger Krogsgaard.
Asger Krogsgaard har været medlem af bestyrelsen i Danish Crown siden 2003 og næstformand siden 2011.
Han er i første omgang valgt som formand indtil de ordinære valg til Danish Crowns repræsentant og bestyrelse i december.
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Lokale Fødevarer Danmark: Vi har brug for en national madstrategi
- Livet på landet er den nye slagmark












