To danske politikere vil i front på dyrevelfærd i EU

21. august 2024 kl. 05.00
Når EU-Parlamentet i den kommende tid skal diskutere såvel nye regler for dyretransporter som en generel revision af dyrevelfærdslovgivningen i EU, satser to af de danske EU-politikere på at få et afgørende ord at skulle have sagt.
Venstres medlem af landbrugs- og fiskeriudvalget i EU-Parlamentet, Asger Christensen, forventer at blive ordfører for den liberale gruppe på dyretransporter og på revisionen af dyrevelfærdslovgivningen.
Det siger han til Altinget.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Nu støtter blå partier Løkkes griseidé. Men den lyder som bluff
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"










