Danskere er tolerante over for gyllelugt
22. marts 2006 kl. 20.30, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Fakta
I undersøgelsen blev folk spurgt:
Hvilket udsagn passer bedst til din holdning til lugt fra svinebesætninger og gylletanke i landområderne?
Procentangivelsen viser, hvor mange der har erklæret sig enige i de enkelte udsagn.
Lugten er ikke et problem, det må vi leve med (15,8 pct.)
Lugten er et lille problem, landmændene bør begrænse det (49,7 pct.)
Lugten er et stort problem, landmændene må fjerne lugtgenerne helt (27 pct.)
Ved ikke/ingen af ovenstående (7,5 pct.)
973 danskere blev spurgt.
Kilde: Altinget
Når Folketinget senere på året er blevet enige om en ny miljøregulering af landbruget, forventes det, at kravene til landmændene om at bekæmpe gyllelugten vil blive skærpet.
Giver flæskesteg goodwill?
Men danskernes kærlighed til frikadeller og koteletter smitter måske af på de levende grise og deres efterladenskaber.
En ny meningsmåling, som analyseinstituttet A&B Analyse har foretaget for Altinget, viser nemlig, at et flertal på 65 procent af danskerne mener, at gyllelugten enten ikke er et problem eller et lille problem, som landmændene dog bør begrænse.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Fødevarer fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Maria Gjerding i stort forsvar for grøn trepart
- Drop checks og lavere moms – vismændene har en bedre løsning på høje fødevarepriser














