De ville ryge ud af Folketinget hvis der var valg nu
22. marts 2006 kl. 19.00, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Fakta
Kilde: Altinget
Det viser en gennemgang af den mulige mandatfordeling, som valgekspert og professor Søren Risbjerg Thomsen har foretaget for Altinget.
"Prognosen er mit bedste bud på, hvor i landet partierne står til at miste og vinde mandater, og er opgjort efter samme metode, som jeg normalt anvender til at forudsige folketingsvalg. Metoden er ikke 100 pct. præcis, men plejer at komme ret tæt på," siger Søren Risbjerg Thomsen til Altinget.
Hvad angår forudsigelserne om hvilke folketingsmedlemmer, der må forlade deres kontorer på Christiansborg efter et valg, plejer Søren Risbjerg Thomsens prognoser at være ret træfsikre.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Fødevarer fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Maria Gjerding i stort forsvar for grøn trepart
- Drop checks og lavere moms – vismændene har en bedre løsning på høje fødevarepriser














