Den grønne gas kan nu flyde i rørene
27. september 2012 kl. 16.59
Med de nye regler må højst 25 procent af det, der hældes i biogasanlægget, være majs eller andre energiafgrøder.
Så nu ved virksomheder og landmænd, der overvejer at investere i biogasanlæg, hvilke regler der gælder. Samtidig viser ansøgertal fra anlægningspuljen til biogasanlæg, at der er stor interesse for at investere i biogasanlæg.
”Det er vigtigt, at produktionen af biogas sker så bæredygtigt som muligt. Med de nye regler har vi ramt en god balance. Nu kan virksomheder og landmænd trygt gå i gang med at investere i biogasanlæg,” siger klima-, energi- og bygningsminister Martin Lidegaard (R) i en pressemeddelelse fra Klima-, Energi- og Bygningsministeriet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Nu støtter blå partier Løkkes griseidé. Men den lyder som bluff
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Hvis den nye regering vil redde havet, kan den begynde med dette vigtige forbud
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”












