
1. december 2025 kl. 02.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Når vi unge landbrugere i dag drømmer om at overtage en virksomhed og starte vores egen produktion, møder vi en uoverkommelig økonomisk mur – jordpriserne.
De er steget til et niveau, hvor det for mange unge er helt urealistisk at komme i gang – selv med vilje, dygtighed og en solid forretningsplan.
Og mens vi taler om generationsskifte, bæredygtighed og fremtidens fødevareproduktion, er det værd at stille et ubehageligt spørgsmål: Hvorfor er staten med til at holde jordpriserne kunstigt oppe og dermed hindre unge i at starte selvstændigt?
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat














