Bliv abonnent
Annonce

Det er vigtigt at have sit bagland i orden

23. november 2004 kl. 10.15, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00

Ens gruppemedlemmer er meget ens arbejdskollegaer. Og selvfølgelig opstår der nogen sympatier på tværs og nogle fælles kampplatforme. Men egentlige venskaber eksisterer ikke. Det er utroligt vigtigt at have sit bagland i orden, man kan risikere at ryge ud i morgen.

Henrik Vestergaard
Fødevareordfører (V)
Fakta
20. november 2004 var det tre år siden en del nye Folketingsmedlemmer kom i Tinget.

Hvordan er det så?
Lever det op til forventningerne?
Og hvad er træls?

Altinget har spurgt og bringer i dag det første interview i rækken med de "nye Folketingsmedlemmer" i Fødevareudvalget.


Kilde: Altinget
  • Hvordan er det at være nyvalgt politiker på Christiansborg - findes der et hierarki?

    Der findes et hierarki herinde, som ikke findes på nogen andre danske arbejdspladser længere - forhåbentligt da.

    Første dag til gruppemøde fandt jeg eksempelvis en plads ved bordet, som tilsyneladende ikke tilhørte nogen. Men så kom der en genvalgt politiker ind i rummet, og han kiggede længe på mig - det plejede åbenbart at være hans plads. Jeg besluttede mig for, at hvis han spurgte mig direkte, så ville jeg give ham stolen, men jeg ville ikke tilbyde den af mig selv. Han spurgte ikke, og nu sidder jeg på pladsen.

    Sådan noget, er der meget af. Det værste man kan gøre som nyvalgt politiker, det er for eksempel at dele kontor med en anden nyvalgt. Så bliver man placeret langt væk - eksempelvis ude på Ridebanen.

  • Annonce
    Annonce

    Indsigt

    Annonce
    Altinget logo
    København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
    Vi tror på politik
    AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
    Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
    Copyright © Altinget, 2026