Det unge bagland roser s-udspil
22. august 2005 kl. 14.33, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Mange begynder først på deres uddannelse, når de er i midten af 20’erne, så de ville slet ikke kunne nå at optjene retten til efterløn.
Torben Jensen,
Ungdomskonsulent i FOA Ungdom
Fakta
Kilde: Socialdemokraterne
Sådan har nogle af spørgsmålene lydt fra 'voksne' kritikere af Socialdemokraternes efterlønsudspil i den forgangne uge.
Blandt de unge i det socialdemokratiske bagland er der udbredt tilfredshed med udspillet, dog med undtagelse af FOA Ungdom, som stiller sig helt uforstående.
FOA Ungdom uforstående
”Det er helt urimeligt. Alle skal være sikret retten til efterløn, også fremover,” siger ungdomskonsulent i FOA Ungdom Torben Jensen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt
Jacob Jensen53 årI dag
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri, MF (V)
Kåre Press-Kristensen49 årI dag
Sekretariatsleder, Green Global Future, sekretariatsleder, Rådet for Godt Indeklima
Jesper Zeihlund55 årI dag
Stifter og direktør, Brancheorganisation for lokale fødevarer i Danmark, ejer, Local Food Mind

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat









