Differentieret moms lever endnu

14. august 2007 kl. 16.53
Hverken skatteministeren eller sundhedsministeren er kompetente nok til at vurdere, om der er behov for at ændre afgifterne, det er derfor vi har fagfolk.
Christian H. Hansen
Fødevareordfører for Dansk Folkeparti
Sundhedsministeren har forsøgt at skyde debatten om differentieret moms ned. Men den går ikke. Dansk Folkeparti vil have fakta, inden de tager deres endelige beslutning.
"Hverken skatteministeren eller sundhedsministeren er kompetente nok til at vurdere, om der er behov for at ændre afgifterne, det er derfor vi har fagfolk," siger Christian H. Hansen, der er fødevareordfører for Dansk Folkeparti.
Sundhedsministeren mener ellers, at danskerne kunne spare lidt på luksusprodukterne for at få råd til de sunde fødevarer.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
- Nogle af landets største svineproducenter slipper udenom EU-kontrol med dyrevelfærd
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april












