Heidi Boye
Annette Hartvig Larsen-Bohé
Mette MaixDirektør i Aarstiderne stopper efter 22 år: Finder afløser hos Too Good To Go
Aarstiderne har besluttet at ansætte en ny administerende direktør.
Det bliver landedirektør i Too Good To Go, Heidi Boye.
Det oplyser Aarstiderne i en pressemeddelelse.
Det betyder at Annette Hartvig Bohé, der har stået i spidsen for Aarstiderne de sidste 22 år, stopper.
"Det er en epoke, der slutter, når Annette stopper. Hun har haft uvurderlig betydning for Aarstiderne gennem mere end to årtier og har været med til at skabe det solide fundament, vi arbejder videre fra i dag," siger Mette Maix, formand for Aarstidernes bestyrelse
Aarstiderne, der i 2023 oplevede et fald i omsætning på 91 millioner sammenlignet med året før, udtaler i pressemeddelelsen at de er i gang med "en revitalisering af virksomheden".
Heidi Boye, der har været landedirektør i Too Good To Go de seneste fem år, har en baggrund i konsulenthuset Implement, og en ph.d. i forbrugeradfærd fra CBS.
Heidi Boye tiltræder sin nye rolle 1. maj.
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Lokale Fødevarer Danmark: Vi har brug for en national madstrategi
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling














