DN og L&F vil finde fælles løsninger
29. maj 2013 kl. 23.35
Det haster med at få virkeliggjort Natur- og Landbrugskommissionens anbefalinger. Det er holdningen i både Landbrug & Fødevarer og i Danmarks Naturfredningsforening.
Derfor undersøger de to store foreninger nu, om de kan finde fælles fodslag om en række anbefalinger, som de mener kan sættes i gang med det samme. Tanken er, at hvis natur- og landbrugsorganisationerne allerede er enige, så er det nemmere for politikerne på Christiansborg at lukke de politiske aftaler.
”Nu har kommissionen lagt nogle spor ud, men toget skal ikke holde stille. Derfor prøver vi at lave en liste med områder, hvor begge parter er optaget af, at vi kommer i gang nu,” siger Susanne Herfelt, direktør i Danmarks Naturfredningsforening.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
- LA-profil vil tage opgør med landbrugets særstatus: "Det er en spændetrøje for landdistrikterne"
- De kom chokerede i Folketinget for fire år siden: "Nogle af dem, der har været her længe, er blevet dovne"
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Concito: Nye EU-klimamål kalder på stærkere regulering af landbruget
- Efter hård valgkamp: Landmænd nægter myndigheder at fotografere i staldene













